Klocki są zabawką dającą nieograniczoną możliwość kreatywnej zabawy, która rozwija szereg umiejętności malucha. Dzięki zabawie klockami lego dziecko może rozwijać zdolność logicznego myślenia, wyobraźni przestrzennej oraz doświadczać związku przyczynowo skutkowego. Ponadto manipulacja małymi elementami o różnorodnym kształcie ćwiczy zdolności manualne małych rączek. Możliwość łączenia ze sobą różnych elementów klocków lego umożliwia wykorzystywanie ich do różnorodnych zabaw z dzieckiem. Dodatkowo łatwo wpleść w tego typu zabawę elementy nauki. Poznaj nasze propozycje jak wykorzystać Klocki Lego dla dzieci do nauki razem z dzieckiem.

Zabawa w tworzenie odbicia lustrzanego 

Zadaniem rodzica jest stworzenie prostej konstrukcji z kilku różnokolorowych klocków lego. Następnie białą kartkę należy przedzielić przez środek czerwoną linią. Gotowa konstrukcja powinna znaleźć się po jednej stronie linii. Zadaniem dziecka jest stworzenie konstrukcji z wykorzystaniem takich samych elementów klocków lego, jednak w odbiciu lustrzanym. Gotowe elementy umieszczone po obu stronach linii łatwo porównać, czy aby na pewno do siebie pasują.

Odtwarzanie kolorystycznego wzoru 

To doskonały sposób na utrwalenie nazw kolorów oraz na wprowadzenie pojęcia sekwencji. Rodzic za pomocą kilku klocków układa wzór. Zadaniem dziecka jest jego odtworzenie. Utrudnieniem jest konieczność wypowiedzenia nazwy koloru każdego z klocków.

W przypadku starszych dzieci warto wprowadzić pewne utrudnienie. Po zapoznaniu się z sekwencją dziecko ma za zadanie odtwarzać go z pamięci. To doskonałe ćwiczenie spostrzegawczości i umiejętności zapamiętywania informacji.

Nauka liczenia z pomocą klocków lego

Za pomocą klocków lego rodzic może układać proste równania. Zadaniem dziecka jest dodawanie i odejmowanie klocków. Dodatkowo można klocki lego podzielić kolorystycznie, łącząc je w grupy. To świetny sposób na poznanie znaczenia większości i mniejszości.

Nauka poprzez zabawę jest o wiele przyjemniejsza. Wizualizacja zadań za pomocą klocków lego z pewnością pozwoli dziecku na łatwiejsze przyswojenie nowej wiedzy.